پمپ های اهدایی اتحادیه ماشین آلات کشاورزی و صنعتی و آبیاری
۱۳۹۸-۰۲-۱۴
منسوخ شدن قبض آب و برق و گاز
قبوض کاغذی برق تهران حذف می‌شود
۱۳۹۸-۰۳-۱۱

تولید نفت در مناطق سیل زده خوزستان به حالت عادی بازگشت

 خوزستان پایتخت تولید نفت ایران به شمار می‌رود و حجم زیادی از تولید طلای سیاه در این منطقه از کشور اتفاق می‌افتد. کم عمق بودن میادین نفتی و استخراج آسان و ارزان از این منطقه سبب شده تا خوزستان یکی از بهشت‌های اکتشاف نفت جهان باشد.
با این حال شرایط جغرافیایی این استان تولید نفت را با مخاطراتی نیز همراه می‌کند. همزیستی نفت و آب در تالاب هورالعظیم از دیرباز وجود داشته و اکتشاف در مناطق کوهستانی جنوب غرب ایران نیز با مشکلاتی همراه بوده است.
امسال اما سیل نیز بر این مشکلات افزوده شد تا در روزهای ابتدایی سال دوباره نام خوزستان و نفت در سر خط خبرها شنیده شود. سیلی که بر اساس آمار در نیم قرن گذشته بی‌سابقه بود و علاوه بر آنکه مردم شهرها و روستا‌ها را درگیر کرد، باعث آسیب به تاسیسات نفتی شد تا آنجا که به گفته وزیر نفت، هزار میلیارد تومان به این تاسیسات آسیب وارد شد که از آن جمله می‌توان به آب‌بردگی خطوط لوله، تخریب جاده‌های ارتباطی برای هدایت سیلاب، بستن چاه‌های نفت به منظور جلوگیری از آلودگی محیط زیست و …. اشاره کرد.
اکنون اما با فروکش‌کردن آب در بیشتر مناطق سیل‌زده، کم کم زندگی به حالت عادی باز می‌گردد و صنعت نفت نیز به دنبال آن است تا با تعمیر تاسیسات خود، روند تولید را مانند گذشته ادامه دهد.
اگرچه وقوع سیل سبب شد تا تولید نفت در منطقه غرب کارون به دلیل همپوشانی تاسیسات نفتی با تالاب هورالعظیم با افتی نسبی همراه شود اما تولید در مناطق دیگر خوزستان در جریان بوده و آب گرفتگی نیز با سرعت بیشتری کنترل شد.
همین امر سبب شد تا در مجموع، تولید نفت در روزهایی که برخی از چاه‌ها به دلیل جلوگیری از بروز مخاطرات زیست محیطی بسته شده بود، کاهش پیدا نکرده و برنامه تولید محقق شود.
«احمد محمدی» مدیرعامل شرکت مناطق نفتخیز جنوب در همین زمینه به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: تولید نفت در مناطق نفتخیز جنوب در جریان است و با وجود آنکه برای تولید نفت از هیچ کدام از چاه ها مشکلی نداشتیم اما برای حفظ محیط زیست، اقدام به بستن برخی از چاه‌ها کردیم.
وی افزود: اکنون آب در بیشتر مناطق فروکش کرده و اغلب چاه‌های بسته شده، وارد مدار تولید شده‌اند. البته تعداد محدودی از چاه‌ها به دلیل از بین رفتن جاده‌های ارتباطی و یا آب‌بردگی لوله ها همچنان امکان تولید ندارند که اقدامات تعمیری در دستور کار قرار گرفته است.
محمدی با اشاره به اینکه آب‌گرفتگی در تاسیسات نفتی رفع شده، تاکید کرد: همچنان در بخش‌هایی مردم با مشکلات ناشی از سیل درگیر هستند.
وی ادامه داد: در راستای مسئولیت‌های اجتماعی، بحث اسکان مردم سیل‌زده در دستور کار قرار دارد و هر کجا که از طرف ستاد بحران اعلام شود، وارد عمل می‌شویم.
«کریم زبیدی» عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران نیز در گفت و گو با ایرنا، با اشاره به اینکه خبر جدیدی از تولید نفت در میدان آب تیمور و منصوری در دست نیست، گفت: تولید نفت در میدان اهواز ۵ آغاز شده است.
وی ادامه داد: به دلیل آب‌گرفتگی برخی تاسیسات در غرب کارون، در این منطقه همچنان افت تولید داریم اما این کاهش تولید از مناطق و چاه‌های دیگر جبران می‌شود.
به گفته زبیدی، در بقیه میادین نفتی مناطق سیل‌زده تولید نفت طبق برنامه تکلیفی در جریان است و در مجموع افت تولید نداریم.

 

پاسخی را بگذارید

پیام خود را ارسال نمایید

در حال حاضر کسی پاسخ گوی شما نیست . لطفا پیام خود را ارسال نمایید در اولین فرصت به پیام شما رسیدگی خواهد شد.

پشتیبان فروش با سلام واحترام به سایت آذر موتور خوش آمدید، آیا نیاز به مشاوره دارید ؟

برای گفتگو کلیک نمایید